آخرین خبرها

ناسا به دنبال پرواز با هلیکوپتر بر روی مریخ برای اولین بار

بیش از یک قرن پس از اولین پرواز قدرتمند بر روی زمین ، ناسا قصد دارد تا با پرواز با هلیکوپتر بر روی مریخ ثابت کند که تکرار این شاهکار در دنیای دیگر نیز امکان پذیر است.

بالگرد کوچک مریخ ۲۰۲۰ که روز پنجشنبه به سیاره سرخ می رسد ، هلی کوپتر کوچک نبوغ چالش های مختلفی برای غلبه بر روی آنها دارد – بزرگترین آنها جو نادر مریخ است که فقط یک درصد تراکم زمین را دارد.

فوق سبک

ممکن است این وسیله هلی کوپتر نامیده شود ، اما از نظر ظاهری به مینی پهپادهایی که طی سالهای اخیر به دیدن آنها عادت کرده ایم نزدیکتر است.

وزن تیغه های آن فقط چهار پوند (۱.۸ کیلوگرم) و بسیار بزرگتر است و حدود ۵ برابر سریعتر – ۲۴۰۰ دور در دقیقه – می چرخد ​​تا تولید مجدد همان مقدار بالابری بر روی زمین.

اما از مریخ کمک می گیرد ، جایی که گرانش تنها یک سوم آن چیزی است که در سیاره خانه ما وجود دارد.

نبوغ دارای اندازه چهار فوت ، بدنه جعبه مانند و چهار تیغه فیبر کربن است که در دو روتور قرار گرفته و در جهت مخالف می چرخند. همراه با دو دوربین ، کامپیوتر و سنسورهای ناوبری.

همچنین برای شارژ مجدد باتری های خود به سلول های خورشیدی مجهز شده است ، بیشتر انرژی برای گرم ماندن در شبهای سرد مریخ مصرف می شود ، جایی که دما به منفی ۱۳۰ درجه فارنهایت (منفی ۹۰ درجه سانتیگراد) می رسد.

هلی کوپتر سوار بر شکم مریخ نورد استقامت است که پس از نشستن ، آن را به زمین خواهد انداخت و از آنجا دور خواهد شد.

۹۰ ثانیه پرواز

طی چند ماه اول مأموریت ، حداکثر پنج پرواز با درجه دشواری تدریجی ، طی یک پنجره یک ماهه ، برنامه ریزی شده است.

نبوغ در ارتفاعات ۱۰-۱۵ فوت (۳-۵ متر) پرواز خواهد کرد و تا ۱۶۰ فوت (۵۰ متر) در مسیر شروع و بازگشت خود حرکت می کند.

هر پرواز تا یک دقیقه و نیم طول خواهد کشید – مقایسه کنید با ۱۲ ثانیه ای که برادران رایت با اولین پرواز کنترل شده در کیتی هاوک ، کارولینای شمالی در سال ۱۹۰۳ به دست آوردند.

مانند مریخ نورد استقامت، نبوغ بسیار دور از زمین است که بتوان با استفاده از جوی استیک کار کرد و بنابراین برای پرواز مستقل طراحی شده است.

رایانه های داخلی آن با حسگرها و دوربین های خود کار می کنند تا آن را در مسیری که توسط مهندسان آن برنامه ریزی شده نگه دارند.

اما نتیجه این پروازها فقط پس از انجام آنها آموخته خواهد شد.

هدف چیست؟

ناسا ماموریت پرواز با هلیکوپتر بر روی مریخ را “نمایش فناوری” توصیف می کند: طرحی که سعی دارد یک توانایی جدید را همراه با ماموریت نجوم پایداری آزمایش کند.

باب بالارام ، مهندس ارشد نبوغ، گفت ، اگر موفقیت آمیز باشد ، “اساساً بعد جدیدی از کاوش در مریخ را باز می کند”.

مدل های آینده می توانند نقاط بهتری را ارائه دهند که توسط مدارگردهای فعلی یا مریخ نوردانی که در حرکت زمین هستند ، دیده نمی شوند و به هلی کوپترها اجازه می دهد تا زمین را برای روبات های زمینی یا انسان مسدود کنند.

آنها حتی می توانند به حمل بارهای سبک از یک سایت به مکان دیگر کمک کنند – مانند نمونه های سنگ و خاک ، استقامت در مرحله بعدی مأموریت مریخ ۲۰۲۰ جمع آوری می شود.

درباره‌ی journaladmin

علی نوری / دانشجوی مقطع کارشناسی دانشگاه آیت الله بروجردی

حتما ببینید

تیم فرود مریخ با عکس مریخ نورد استقامت در حال فرود “شُکه” شد

تصویر: این پنجشنبه ، ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ ، عکس ارائه شده توسط ناسا مریخ نورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.