آخرین خبرها

نظریه فیزیکدانان، نظریه ۲۰۰۴ را تأیید کرد: چرا ترکیب خورشید متفاوت است

تصویر: تاج خورشیدی در هنگام کسوف کامل خورشید در ۲۱ آگوست ۲۰۱۷ از میچل ، اورگان با نور سفید مشاهده شد. ماه قسمت مرکزی خورشید را مسدود می کند و اجازه می دهد مناطق ضعیف بیرونی با جزئیات کامل دیده شوند. این تصویر با مجوز از بنجامین بو است و برای اولین بار در “تغییرات ترمودینامیکی ناشی از CME در تاج به عنوان استنباط از مشاهدات انتشار Fe XI و Fe XIV در طی خورشید گرفتگی ۲۱ آگوست ۲۰۱۷” ، Boe ، Habbal ، Druckmüller ، Ding ، Hodérova ، & Štarha ، مجله اخترفیزیک ، ۸۸۸ ، ۱۰۰ ، (۱۰ ژانویه ۲۰۲۰). اعتبار: انجمن نجوم آمریکا (AAS)

حدود ۱۷ سال پیش ، جی مارتین لمینگ ، فیزیکدان فیزیک در آزمایشگاه تحقیقات نیروی دریایی ایالات متحده ، نظریه پردازی کرد که چرا ترکیب شیمیایی لایه بیرونی و بیرونی خورشید با آن پایین تر متفاوت است. نظریه وی اخیراً با مشاهدات ترکیبی از امواج مغناطیسی خورشید از زمین و فضا تأیید شده است.

آخرین مقاله مجله علمی وی توضیح می دهد که چگونه این امواج مغناطیسی ترکیب شیمیایی را در یک فرآیند کاملاً جدید برای فیزیک خورشید یا اخترفیزیک تغییر می دهند ، اما قبلاً در علوم نوری شناخته شده است ، موضوع جوایز نوبل به استیون چو در سال ۱۹۹۷ و آرتور اشکین در سال ۲۰۱۸ .

لمینگ از اواسط دهه ۱۹۹۰ کاوش در این پدیده ها را آغاز کرد و اولین بار این نظریه را در سال ۲۰۰۴ منتشر کرد.

وی گفت: “اینکه یاد بگیریم مشاهدات جدید نشان می دهد در تئوری” زیر کلاه “چه اتفاقی می افتد و اینکه واقعاً روی خورشید اتفاق می افتد ، راضی کننده است.

خورشید از لایه های زیادی تشکیل شده است. ستاره شناسان خارجی ترین لایه آن را تاج خورشیدی می نامند که فقط در هنگام خورشید گرفتگی از زمین قابل مشاهده است. تمام فعالیت های خورشیدی در تاج توسط میدان مغناطیسی خورشیدی هدایت می شود. این فعالیت شامل شراره های خورشیدی ، بیرون انداختن جرم تاج ، باد سریع خورشیدی و ذرات انرژی خورشیدی است. این مظاهر مختلف فعالیت خورشیدی همه توسط نوسانات یا امواج روی خطوط میدان مغناطیسی منتشر یا تحریک می شوند.

لمینگ گفت: “همین امواج ، هنگامی که به مناطق تحتانی خورشید برخورد می کنند ، باعث تغییر در ترکیب شیمیایی می شوند ، که با حرکت این مواد به سمت بالا در تاج مشاهده می کنیم که از این طریق ، ترکیب شیمیایی تاج راهی جدید برای درک امواج در جو خورشید و بینش جدیدی درباره منشأ فعالیت خورشیدی ارائه می دهد.”

کریستوف انگلرت ، رئیس بخش علوم فضایی آزمایشگاه تحقیقات نیروی دریایی ایالات متحده ، به مزایای پیش بینی آب و هوای خورشید و اینکه چگونه تئوری لمینگ می تواند به پیش بینی تغییرات توانایی ما در ارتباط با زمین کمک کند ، اشاره می کند.

وی گفت: “ما تخمین می زنیم که خورشید ۹۱ درصد هیدروژن است اما کسر کمی که توسط یونهای جزئی مانند آهن ، سیلیسیم یا منیزیم تشکیل می شود بر تابش اشعه ماورا بنفش و اشعه ایکس از تاج تسلط دارد.” “اگر فراوانی این یونها در حال تغییر باشد ، خروجی تابشی تغییر می کند.”

انگلرت گفت: “آنچه روی خورشید رخ می دهد ، تأثیرات مهمی در جو بالایی زمین دارد که برای فناوری های ارتباطی و راداری که متکی به گسترش فرکانس رادیویی بیش از حد افق یا زمین به فضا هستند ، مهم است.”

همچنین روی اشیا در مدار تأثیر دارد. این تشعشعات در لایه های جوی بالایی زمین جذب می شود و این امر باعث می شود که جو upper فوقانی به تشکیل پلاسما ، یونوسفر و انبساط و انقباض آن بپردازد و بر کشش جو بر روی ماهواره ها و بقایای مداری تأثیر بگذارد.

لمینگ گفت: “خورشید همچنین ذرات با انرژی بالا آزاد می کند.” “آنها می توانند به ماهواره ها و سایر اشیا فضایی آسیب برسانند. ذرات با انرژی بالا خود میکروسکوپی هستند ، اما سرعت آنها باعث می شود که برای تجهیزات الکترونیکی ، صفحات خورشیدی و تجهیزات ناوبری در فضا خطرناک باشند.”

انگلرت گفت که پیش بینی قابل اطمینان فعالیت خورشیدی یک هدف بلند مدت است ، که ما را ملزم به درک عملکردهای داخلی خود ستاره می کند. این آخرین دستاورد گامی در این مسیر است.

انگلرت گفت: “سابقه طولانی در پیشرفت در نجوم وجود دارد که باعث پیشرفت تکنولوژی می شود و تمام مسیر را به گالیله بر می گرداند.” “ما برای ادامه این سنت در حمایت از نیروی دریایی ایالات متحده هیجان زده هستیم.”

درباره‌ی journaladmin

علی نوری / دانشجوی مقطع کارشناسی دانشگاه آیت الله بروجردی

حتما ببینید

تیم فرود مریخ با عکس مریخ نورد استقامت در حال فرود “شُکه” شد

تصویر: این پنجشنبه ، ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ ، عکس ارائه شده توسط ناسا مریخ نورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.