آخرین خبرها

علامت شیمیایی آهن، دمای ابرغول های قرمز را پیش بینی می کند

تصویر: ابرغول قرمز به عنوان یک ستاره ستاره ای قرمز بین دو ابر نارنجی ظاهر می شود. اعتبار: اندرو کلینگر

ابرغول های قرمز دسته ای از ستاره ها هستند که در انفجارهای ابرنواختر به زندگی خود پایان می دهند. چرخه های زندگی آنها کاملاً مشخص نیست ، بخشی از آن به دلیل دشواری در اندازه گیری درجه حرارت آنها است. برای اولین بار ، ستاره شناسان روشی دقیق برای تعیین دمای سطح ابرغول های قرمز ابداع کرده اند.

ستارگان در طیف گسترده ای از اندازه ها ، توده ها و ترکیبات ساخته می شوند. خورشید ما یک نمونه نسبتاً کوچک در نظر گرفته می شود ، خصوصاً وقتی با چیزی مانند Betelgeuse ، یک ابرغول قرمز مقایسه شود. ابرغول های قرمز ستاره هایی بیش از ۹ برابر جرم خورشید هستند و تمام این جرم به این معنی است که هنگام مرگ ، آنها با وحشی گری شدید در یک انفجار عظیم معروف به ابرنواختر ، به ویژه آنچه که به عنوان ابرنواختر نوع II شناخته می شود ، این کار را انجام می دهند .

ابرنواخترهای نوع دوم کیهان را با عناصر ضروری برای زندگی بزرافشانی می کنند. بنابراین ، محققان مشتاق هستند که در مورد آنها اطلاعات بیشتری کسب کنند. در حال حاضر ، هیچ راهی برای پیش بینی انفجارهای ابرنواختر وجود ندارد. یک قطعه از این معما در درک ماهیت ابرغولهای قرمز است که قبل از ابرنواخترها قرار دارند.

علی رغم اینکه ابرغول های قرمز بسیار روشن و در فواصل زیاد قابل مشاهده هستند ، تشخیص خصوصیات مهم در مورد آنها ، از جمله دمای آنها ، دشوار است. این به دلیل ساختارهای پیچیده جو فوقانی آنها است که منجر به ناهماهنگی در اندازه گیری دما می شود که ممکن است با انواع دیگر ستاره ها کار کند.

تصویر: طیف نگار WINERED بر روی تلسکوپ اراکی سوار شد. اعتبار: دانشگاه کیوتو سانگیو

دانش آموز فارغ التحصیل دایسوکه تانیگوچی از گروه نجوم در دانشگاه توکیو گفت: “برای اندازه گیری درجه حرارت ابرغول های قرمز ، ما نیاز به پیدا کردن یک خاصیت قابل مشاهده یا طیفی داشتیم که تحت تأثیر جو فوقانی پیچیده آنها نباشد.” “امضاهای شیمیایی معروف به خطوط جذب بهترین گزینه ها بودند ، اما هیچ خط واحدی وجود نداشت که دما را به تنهایی نشان دهد. با این حال ، با بررسی نسبت دو خط متفاوت اما مرتبط – آنهایی که از آهن بودند – متوجه شدیم که این نسبت مربوط به دما است و این کار را به روشی ثابت و قابل پیش بینی انجام داد. “

تانیگوچی و تیم او ستاره های نامزد را با ابزاری به نام WINERED (شراب قرمز) مشاهده کردند که برای اندازه گیری خصوصیات طیفی اجسام دور به تلسکوپ ها متصل می شود. آنها خطوط جذب آهن را اندازه گیری کردند و نسبت ها را برای تخمین درجه حرارت مربوط به ستاره ها محاسبه کردند. محققان با ترکیب این دما با اندازه گیری دقیق مسافت که توسط رصدخانه فضایی گایا توسط آژانس فضایی اروپا به دست آمده ، درخشندگی یا قدرت ستاره ها را محاسبه کرده و نتایج آنها را مطابق با تئوری دریافتند.

تصویر: برای اولین بار ، ستاره شناسان روشی دقیق برای تعیین دمای سطح ابرغول های قرمز ابداع کردند. اعتبار: Daisuke Taniguchi

تانیگوچی گفت: “ما هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد ابرنواخترها ، اشیا و پدیده های مربوطه داریم ، اما من فکر می کنم این تحقیقات به منجمان کمک خواهد کرد تا برخی از موارد خالی را پر کنند.” “ستاره غول پیکر Betelgeuse (روی شانه Orion) می تواند در طول زندگی ما ابرنواختر شود ؛ در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ ، به طور غیر منتظره ای تاریک شد. اگر بتوانیم پیش بینی کنیم که آیا ممکن است به ابرنواختر برسد ، بسیار جالب خواهد بود. امیدوارم که تکنیک جدید ما کمک کند به این تلاش و بیشتر. “

درباره‌ی journaladmin

علی نوری / دانشجوی مقطع کارشناسی دانشگاه آیت الله بروجردی

حتما ببینید

تیم فرود مریخ با عکس مریخ نورد استقامت در حال فرود “شُکه” شد

تصویر: این پنجشنبه ، ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ ، عکس ارائه شده توسط ناسا مریخ نورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.