آخرین خبرها

تیم فرود مریخ با عکس مریخ نورد استقامت در حال فرود “شُکه” شد

تصویر: این پنجشنبه ، 18 فوریه 2021 ، عکس ارائه شده توسط ناسا مریخ نورد Perseverance (استقامت) در هنگام فرود خود بر سطح مریخ را نشان می دهد. (ناسا AP)
تصویر: این پنجشنبه ، ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ ، عکس ارائه شده توسط ناسا مریخ نورد Perseverance (استقامت) در هنگام فرود خود بر سطح مریخ را نشان می دهد. (ناسا AP)

جهان اولین نگاه نزدیک خود به فرود بر روی مریخ را در روز جمعه داشت ، در حالی که ناسا تصویری خیره کننده از پایین آمدن جدیدترین مریخ نورد خود را بر روی سطح قرمز غبارآلود آن منتشر کرد.

این عکس کمتر از ۲۴ ساعت پس از لمس موفقیت آمیز مریخ نورد استقامت در نزدیکی دلتای رودخانه باستانی منتشر شد ، جایی که نشانه های حیات باستان را جستجو می کند و امیدوار کننده ترین نمونه های سنگ را برای بازگشت به زمین در یک دهه کنار می گذارد.

ناسا این فضاپیما را به ۲۵ دوربین و دو میکروفون رکورددار مجهز کرد که بسیاری از آنها در هنگام فرود روز پنجشنبه روشن شدند.

این مریخ نورد با جزئیات فوق العاده فقط ۶/۲ فوت (۲ متر) از سطح ، و توسط کابل های متصل به جرثقیل سقفی آسمانی پایین می آید ، گرد و غبار قرمز که توسط موتورهای موشکی ایجاد می شود. آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنا ، کالیفرنیا ، وعده عکس های بیشتر طی چند روز آینده و احتمالاً ضبط صوتی از فرود را نیز می دهد.

مهندس سیستم پرواز آرون استوهورا در یک کنفرانس خبری خاطرنشان کرد: “این چیزی است که ما قبلاً هرگز ندیده ایم.” “این خیره کننده بود و تیم بسیار سرحال بود. فقط احساس پیروزی وجود دارد که ما توانستیم اینها را به دست آوریم و آن را با جهان به اشتراک بگذاریم.”

مهندس ارشد ، آدام استلتزنر ، این تصویر را “نمادین” خواند و آن را با عکسهای وز آلدرین از آپولو ۱۱ روی ماه ، زحل که توسط Voyager 1 دیده می شود و “ستون های خلقت” تلسکوپ فضایی هابل مقایسه کرد.

این عکس ارائه شده توسط ناسا یکی از شش چرخ مریخ نورد استقامت را نشان می دهد که در روز پنجشنبه ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ به زمین نشست (NASA / JPL-Caltech via AP)

پائولین هوانگ ، مدیر مأموریت استراتژیک برای عملیات سطحی گفت: “تیم با دیدن این اولین تصاویر هیجان زده شد”.

تصویر آنقدر واضح و دقیق است که کتی استک مورگان ، معاون دانشمند پروژه ، ابتدا فکر کرد که دارد عکس یک انیمیشن را دنبال می کند. “سپس من دو باره نگاه کردم و گفتم:” این مریخ نورد واقعی است! ” “

به گفته مقامات ، این وسیله نقلیه سالم است ، پس از فرود روی یک سطح صاف و ایمن در دهانه Jezero با فقط ۱ درجه شیب و سنگهای نسبتاً کوچک در نزدیکی آن. در حال حاضر ، سیستم ها هنوز در حال بررسی هستند. حداقل یک هفته طول خواهد کشید تا مریخ نورد شروع به رانندگی کند.

دلتای رودخانه -که ۳ تا ۴ میلیارد سال پیش غرق در آب بوده است – کمی بیش از ۱ مایل (۲ کیلومتر) تا مریخ نورد فاصله دارد. دانشمندان این مکان را محتمل ترین مکان برای یافتن سنگهایی با شواهدی از حیات میکروسکوپی گذشته می دانند.

عکس دیگری از چرخ راست جلو مریخ نورد استقامت، نزدیک صخره های پر از سوراخ ، دانشمندان در حال بزاق دهان است. آنها مشتاقانه می فهمند که این سنگها آتشفشانی هستند یا رسوبی.

تصویر: این عکس ارائه شده توسط ناسا اولین تصویر رنگی را نشان می دهد که مریخ نورد Perseverance پس از فرود در روز پنجشنبه ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ ارسال شده است. (NASA / JPL-Caltech via AP)

این نهمین بار است که ناسا با موفقیت بر روی مریخ معموریت انجام می دهد __ و پنجمین مریخ نورد فرود می آید.

همانطور که با مریخ نورد کنجکاوی ۲۰۱۲ – که هنوز ۲۳۰۰ مایل (۳،۷۵۰ کیلومتر) دورتر است – حرکت می کند ، مدارگرد شناسایی مریخ ناسا از پشتکار در زیر چتر عظیم خود عکس می گیرد. در هر حالت ، سفینه و ناودان شبیه لکه ها بود.

دوربین های کنجکاوی یک فیلم استاپ موشن از دو دقیقه آخر نزول آن را گرفتند ، اما تصاویر کوچک و مبهم بودند. ناسا Perseverance و مرحله نزول آن را با دوربین های بهتر و بهتر بارگذاری کرد و مطمئن شد که آنها برای هفت دقیقه غوطه وری در جو مریخ روشن هستند.

چین در اواخر بهار تلاش خواهد کرد تا مریخ نورد بسیار کوچکتر خود را به زمین بنشاند. مدت ۱ و نیم هفته است که به دور مریخ می چرخد. امارات متحده عربی هفته گذشته نیز یک فضاپیما را وارد مدار مریخ کرده است.

درباره‌ی journaladmin

علی نوری / دانشجوی مقطع کارشناسی دانشگاه آیت الله بروجردی

حتما ببینید

علامت شیمیایی آهن، دمای ابرغول های قرمز را پیش بینی می کند

تصویر: ابرغول قرمز به عنوان یک ستاره ستاره ای قرمز بین دو ابر نارنجی ظاهر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.